Medytacja dla programistów

Jako profesjonaliści w branży IT od początku swej kariery poświęcamy czas i energię na rozwój wiedzy technicznej. Szybko jednak orientujemy się, że równie ważne w naszej pracy są tzw. “Miękkie umiejętności” takie jak komunikacja, radzenie sobie ze stresem, kreatywność, efektywne wykorzystanie swojego czasu i energii.

 

Sam brałem udział w wielu “miękkich” szkoleniach i prawie zawsze miałem z nimi ten sam problem: wykorzystanie dobrych rad nie przychodzi łatwo i wymaga pewnej dodatkowej umiejętność, mianowicie uważności. Uważności rozumianej jako: umięjętności bycia tu i teraz, świadomości naszych myśli i emocji. Potrzeba uważności często nie była wyrażona bezpośrednio, jednak przewijała się zawsze. Chociaż uważność jest tak potrzebna, na żadnym ze szkoleń nie dostałem odpowiednich narzędzi, aby uważność i świadomość rozwijać.

 

Okazuje się jednak, że uważność możemy rozwijać tak jak każdą inną umiejętność. Możemy ją trenować w sposób regularny i systematyczny prawie jak mięśnie na siłowni. Nie ma w tym nic ezoterycznego, a pozytywne efekty takiego treningu potwierdzają badania naukowe. Odkryły to także już jakiś czas temu wielkie korporacje takie jak Google i Apple i stworzyły programy ćwiczenia uważności dla swoich pracowników. Owocem takiego treningu będzie nie tylko większa efektywność i kreatywność w pracy. Uważność może pozytywnie zmienić całe nasze życie.


W prezentacji chciałbym dostarczyć podstawowych informacji czym jest uważność oraz w jaki sposób każdy z was może samemu trenować uważność, między innymi poprzez medytację.